Pytanie:
W jaki sposób zmiana nazwiska chroni przed pozwem o zniesławienie, kiedy „każdy” wie, kim on jest?
Libra
2015-05-27 07:15:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W filmie „Moneyball” imię asystenta Billy'ego Beane'a zostało przefiksowane na „Peter Brand”. Jednak każdy, kto przeczytał książkę Michaela Lewisa, wie, że jego prawdziwe nazwisko brzmiało Paul dePodesta.

Mr. dePodesta odmówił pozwolenia na używanie swojego prawdziwego nazwiska z powodu kilku „skrótów”, w których film grał z faktami, na przykład część o wpadnięciu do nowo kwalifikującego się gracza w Boże Narodzenie. W ten sposób najwyraźniej „odłączył się” od filmu.

Biorąc pod uwagę, że film był „oparty na prawdziwej historii”, co robi zmiana imienia Paula dePodesta? W „Dźwięku muzyki”, „opartym na prawdziwej historii”, Kapitan i Maria zachowali swoje prawdziwe imiona i tożsamość, ale siedmioro dzieci zostało wymyślonych. Dlaczego tak może być?

Jeden odpowiedź:
chapka
2015-06-09 07:58:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zmieniając nazwę, twórcy filmu sygnalizują, że postać w filmie nie zachowuje się tak, jak zachowywała się osoba z prawdziwego życia.

Nie jest to rzadkie w przypadku fikcji historycznej - i tak jest w zasadzie film "Moneyball" to - łączenie postaci historycznych dla celów narracyjnych lub wymyślanie nowych postaci, które będą napędzać fabułę. Jeśli zobaczysz film, w którym Henry V zatrzymuje się, aby porozmawiać z Joe Welshmanem, zwykłym żołnierzem, przed bitwą, zakładasz, że Henryk V był w tej bitwie, ale nie zakładasz, że żołnierz jest osobą historyczną, której słowa z zdarzyło się, że król został nagrany na pobliskim magnetofonie.

Więc jeśli oglądasz film, w którym niektórzy bohaterowie mają imiona prawdziwych ludzi, jak Billy Beane, a inni wymyślili imiona, jak Peter Brand, nie Koniecznie zakładaj, że Brand reprezentuje korespondencję jeden do jednego z jedną prawdziwą osobą. Bardziej prawdopodobne jest, że jego część przedstawia rzeczy, które zostały zrobione przez wiele osób lub zostały zrobione w inny sposób, który nie jest tak wygodny narracyjnie.

Jak mówisz, jeśli przeczytasz książkę, rozpoznasz postać - ale rozpoznasz także zmiany i zrozumiesz, dlaczego nazwa została zmieniona.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...