Pytanie:
Czy istnieje prawny powód, dla którego programy fabularne używają imitacji nazw marek?
Sam I am says Reinstate Monica
2015-05-27 07:39:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Screencap of a Simpsons episode showing Sprawl-Mart

Często podczas oglądania programów telewizyjnych widzę imitację prawdziwej marki lub słyszę o niej.

Jako przykład, oto parodia Walmart z The Simpsons.Sklep na zdjęciu ma jednoznacznie reprezentować Walmart. Używają nawet stylizacji Walmart

Czy jest jakiś prawny powód, dla którego to robią? a jeśli tak, to czy zapewnia jakąkolwiek rzeczywistą ochronę prawną?

Simpsonowie używają parodii… to jednak nie jest kwestia prawna.
W twoim przykładzie „Sprawl-mart”, program nie zmienił Walmartu z powodów prawnych; jest oczywiste, że zmienili to wyłącznie na * zabawne *. To może być akceptowalne pytanie, ale myślę, że ten konkretny przykład sprawia, że ​​pytanie jest mniej jasne.
Zbyt konkretny, aby był odpowiedzią, ale wiele brytyjskich mediów z połowy XX wieku unikało używania nazw marek, ponieważ BBC miało bezpłatną reklamę. Dlatego na przykład często można usłyszeć wersje piosenki Kinksa „Lola”, w której _Coca-Cola_ jest ocenzurowana _cherry cola_.
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/BlandNameProduct
Trzy odpowiedzi:
L235
2015-05-28 01:35:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogólnie programy telewizyjne i inne dzieła fikcyjne wykorzystują fikcyjne marki, aby uniknąć naruszenia znaku towarowego marki. Według Wikipedii zdarza się to częściej, gdy marka jest używana w potencjalnie negatywny sposób.

Jednak w Twoim konkretnym przykładzie jest jasne, że (jak zauważyli komentatorzy) marka „Sprawlmart” była parodią mającą na celu zabawę i nie miała powodów prawnych.

Willem Van Onsem
2015-06-02 22:59:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie wiem, czy to wnosi dużo do dyskusji, jeśli nie, proszę o komentarz, a ja usunę ten post.

W niektórych krajach (europejskich) (takich jak Belgia), Telewizja ogólnokrajowa, a zwłaszcza sieci telewizyjne dla dzieci, nie mogą emitować (znacznej ilości) reklam. Lokowanie produktu i wspominanie o markach jest postrzegane jako rodzaj reklamy, nawet jeśli promowana firma o to nie prosiła. Chodzi o to, że dzieci nie mogą odpowiednio „bronić się” przed reklamą, a ponadto jest dyskusyjne, czy sieć telewizyjna finansowana ze środków publicznych powinna nadawać reklamy.

Jeśli sieci telewizyjne by to zrobiły, muszą zapłacić grzywnę (tam są nawet zabawne przypadki, w których na przykład stacja telewizyjna musiała zapłacić grzywnę, ponieważ osoba, z którą rozmawiała dla News, nosiła koszulkę określonej marki).

Mogę sobie wyobrazić, że niektóre fikcyjne programy skierowane do międzynarodowej publiczności - jak Simpsonowie - są świadomi takich przepisów i dlatego parodią te marki mają na celu zwiększenie liczby potencjalnych sieci telewizyjnych nadających program.

ihtkwot
2015-06-09 00:00:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodatkowym powodem niestosowania znaku towarowego marki jest to, że firma produkcyjna nie chce płacić opłat licencyjnych związanych z uzyskaniem prawa do używania znaku towarowego w swojej pracy. Dlatego czasami logo jest zamazane. Alternatywnie, często zobaczysz widoczne logo marki w filmach / programach telewizyjnych, które zostały opłacone za lokowanie produktu przez samą markę.

Tak właśnie się domyślałem, ale powodem, dla którego zadaję to pytanie, jest to, że są rzeczy, które sprawiają, że wątpię w to początkowe przypuszczenie. Jeśli nie możesz wymyślić powodu, dla którego powinienem ufać tej odpowiedzi bardziej niż przypuszczeniom, to uznam to za złą odpowiedź.
Czy masz źródło tego? Nie ma żadnych opłat za [używanie nominalne] (https://en.wikipedia.org/wiki/Nominative_use) znaku towarowego.
Cóż, teraz będę musiał przeprowadzić pewne badania. Wygląda na to, że [INTA] (http://www.inta.org/TrademarkBasics/FactSheets/Pages/FairUse.aspx) wydaje się zgadzać z tą oceną przynajmniej pod względem parodii, która obejmowałaby The Simpsons.
@Mark Cytowany artykuł w Wikipedii dotyczy prawa znaków towarowych w Stanach Zjednoczonych. Wiele seriali telewizyjnych jest emitowanych poza Stanami Zjednoczonymi.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...