Pytanie:
Korzyści z „Nie pamiętam ...”
Carlos Bribiescas
2015-05-30 06:55:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Często żartuje, że politycy mówią „Nie przypominam sobie, żebym robił X”, kiedy ktoś ich zarzuca.

W języku angielskim powiedzenie „Nie pamiętam” sugeruje, że możesz się mylić. Ale dosłownie mówiąc, w każdym momencie wszystko, co powiesz, może być nieprawidłowe, ponieważ jesteś człowiekiem, a pamięć jest niedoskonała.

W Stanach Zjednoczonych, w szczególności poprzedza się stwierdzenie: „Według moich najlepszych wspomnień ... „lub„ Nie pamiętam ... ”oferują jakąkolwiek korzyść w zakresie zobowiązania się do oświadczenia?

Przypuszczalnie, skoro jest to strona z prawem, zastanawiasz się, czy jest to praktyczna obrona przed możliwymi zarzutami krzywoprzysięstwa?
Tak. Przynajmniej miałem na myśli w każdym kontekście, w którym to, co powiedziałeś, może zostać użyte przeciwko tobie. (Na przykład po przeczytaniu twoich praw Mirandy.)
Problem w „Nie pamiętam” polega na tym, że nie odpowiadasz na pytania tylko raz na jeden dzień. Jesteście o to wielokrotnie pytani w różnych kontekstach. A jeśli chcesz udawać głupka z prawnikiem, który przeczytał wszystkie twoje e-maile, lepiej bądź geniuszem.
Innym, który przegapiłeś, ale jest w tym samym duchu, jest to, że daty są zawsze podawane jako „W lub około 8:00, 19 września 2018 r.”, Kiedy nie mamy znacznika czasu. Jeśli istnieje inny znacznik czasu zdarzenia i miało to miejsce o godzinie 8:01, nadal mieści się w granicach tej daty. Nadal trudno jest określić faktyczny czas, ale jest to dobry początek, kiedy może się to zdarzyć.
Dwa odpowiedzi:
#1
+9
chapka
2015-06-01 07:13:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Nie pamiętam” ochroni cię przed krzywoprzysięstwem tylko wtedy, gdy to prawda.

Spróbuję na przykładzie. Zostajesz zapytany: „Czy pan Blatter wręczył ci kopertę pełną gotówki?”

Mówisz: „Nie pamiętam”.

Teraz rząd wprowadza kasetę wideo otrzymujesz i liczysz pieniądze oraz podziękowanie, które napisałeś do Blattera, mówiąc: „Dzięki za niesamowitą łapówkę!”

Możesz bronić się przed zarzutami krzywoprzysięstwa, jeśli uda ci się przekonać znalazcę, że zapomniałem o wszystkich tych rzeczach ... ale to mało prawdopodobne, prawda?

„Nie pamiętam” nie jest magiczną kulą. To jak każde inne stwierdzenie: to krzywoprzysięstwo, chyba że jest prawdą.

Pamiętaj, że „krzywoprzysięstwo” to szczególne przestępstwo: kłamstwo * pod przysięgą *. Zwykle oznacza to złożenie zeznania na stanowisku świadka lub zeznanie przed Kongresem. Pytający wspomniał o * Mirandzie *; okłamywanie policji może podlegać zaskarżeniu w inny sposób, ale jeśli się nie mylę, nie jest to krzywoprzysięstwo.
Ale czy przeszkoda w ustaleniu krzywoprzysięstwa nie jest wyższa, ponieważ opozycja musi nie tylko ustalić fakt, ale także ustalić - poza uzasadnioną wątpliwością - że powinieneś był o tym pamiętać? Byłbym zainteresowany, aby zobaczyć przykłady udanych krzywoprzysięstwa w takich stwierdzeniach, ponieważ chociaż jestem sumienny, nie zwracam zbytniej uwagi na niektóre rzeczy. Np. Mógłbyś zapytać mnie, co nosiłem wczoraj, a bym sobie nie przypomniał, podczas gdy moja żona pamiętałaby, co nosiłem prawie każdego dnia w ciągu ostatnich 5 lat. Wręcz przeciwnie, uwierzyłbym, że nie pamięta, jakim kolorem auta jeździ na co dzień;)
Chyba że wziąłeś tyle łapówek, że naprawdę zapomniałeś o tej. Oczywiście w tym przypadku założę się, że i tak masz znacznie większy problem.
Hmm, cóż, przyjąłem tyle łapówek, że zupełnie zapomniałem o * tej *.
#2
+2
cnst
2015-06-02 22:28:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby odnieść się do wcześniejszej odpowiedzi, która została odtąd usunięta (wraz z moim komentarzem niezgodnym) ... Niektórzy sugerowali, że „Nie pamiętam” to przykład Biorąc piątą. z szacunkiem się nie zgadzam. W oświadczeniu „Nie pamiętam” zarzuca się, że nie przypomina się jakiegoś wydarzenia lub faktów, co jest ewidentnie obciążające w przypadku, gdyby można było dowieść, że faktycznie miało się takie wspomnienie lub musiało mieć . Jest również jasne, że jest to zupełnie inne niż zachowywanie ciszy lub wyraźne mówienie tylko tyle, aby to zrobić.

Oczywiście na pierwszy rzut oka udowodnienie czyjejś wadliwej lub doskonałej pamięci jest rzekomo mniej proste niż zwykłe zaprzeczenie faktów, ale nie jest to wcale mniej kłamstwo niż jawne zaprzeczenie, więc, jak wskazuje inna odpowiedź Czapki, nie jest trudno przedstawić dowody przeciwne stwierdzeniom „Nie pamiętam” (kasety wideo i podziękowania za łapówkę) i, muszę zaznaczyć, jeśli musisz bronić się przed takimi dowodami, wiedząc doskonale, że Twoje oryginalne „Nie pamiętam” i tak było fałszywe, równie dobrze możesz popełnić kolejne krzywoprzysięstwo.

Co do tego, czy jest to przydatne, czy nie ogólnie? Jeśli musisz odpowiedzieć na kilka pytań, a tylko niektóre odpowiedzi są poprzedzone słowami „Nie pamiętam”, może to mieć pewien wpływ na to, co robisz, a czego nie pamiętasz. Jeśli jednak poprzedzasz każdą odpowiedź takim stwierdzeniem, zaczyna to być swego rodzaju farsa.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...