Pytanie:
Czy przeszukanie obwodowe bez nakazu jest kiedykolwiek legalne?
cnst
2015-05-29 02:01:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy przeszukania terenu bez zgody lub gwarancji są kiedykolwiek legalne?

A jeśli jest to pojazd silnikowy / samochód? Czy sytuacja w domu jest inna?

W jakiej jurysdykcji ma to zastosowanie?
@HDE226868, Myślę, że to będzie interesujące dla USA / Kanady / Wielkiej Brytanii / Europy.
Przydałoby się zdefiniowanie „wyszukiwania obwodowego” dla tych z nas, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tego terminu.
@Flup, w kontekście przystanku K9, można to zrobić po nie wyrażeniu zgody na przeszukanie - pies (taki jest K9, pies, oznacza) w zasadzie biegałby wokół samochodu i drapał różne jego części szukanie prawdopodobnej przyczyny pełnego wyszukiwania itp
Dwa odpowiedzi:
#1
+5
feetwet
2015-05-29 05:57:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogromna różnica między samochodem a domem. Na przykład przynajmniej w Pensylwanii nie jest wymagany nakaz przeszukania pojazdu na drogach publicznych. W innych stanach istnieje tak wiele łatwych pretekstów, że praktycznie masz niewielką ochronę przed pełnym przeszukaniem pojazdu (chociaż pretekst będzie musiał wytrzymać ścisłą kontrolę, jeśli podczas przeszukania zostaną znalezione dowody jest używany do oskarżenia cię o popełnienie przestępstwa).

Twój dom z drugiej strony nadal cieszy się bardzo silnymi zabezpieczeniami czwartej poprawki: Jedna z moich ulubionych spraw Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych na ten temat to Florida v. Jardines , w której SCOTUS orzekł, że nawet podejście do drzwi wejściowych z psem węszącym narkotyki bez nakazu stanowi nielegalne przeszukanie. (Większość opinii jest warta przeczytania ze względu na objaśnienie obecnego prawa w tej kwestii).

Hm, nie sądzę, żeby decyzja z Pensylwanii była tak ogromna, jak to przedstawiane w mediach. Wygląda na to, że w zasadzie w dawnych czasach policja mogła go przeszukać tylko wtedy, gdy miała „wizualną” prawdopodobną przyczynę (lub nakaz), ale teraz mogą również polegać na zmysłach węchowych - w jakim sensie jest to tak fundamentalne? różni się od kryteriów „wizualnych”? Nawet sam artykuł nadal potwierdza, że ​​norma dotycząca prawdopodobnej przyczyny faktycznego poszukiwania jest nadal wyższa niż w przypadku samego zatrzymania ruchu.
@cnst - tak, wspomniany artykuł jest trochę sensacyjny. Kluczową kwestią jest to, że „nakaz nie jest nigdy potrzebny”, aby LEO mógł legalnie przeszukać zatrzymany samochód. A według [opinii sądu NWP] (http://www.pacourts.us/assets/opinions/Supreme/out/J-5-2013oajc%20-%201017924602181959.pdf?cb=1) wydaje się to mieć zastosowanie w całym USA: „Przyjmujemy federalny wyjątek samochodowy od wymogu nakazu, który umożliwia funkcjonariuszom policji przeszukanie pojazdu silnikowego, gdy istnieje prawdopodobna przyczyna, aby to zrobić, i nie wymaga żadnych ograniczeń poza naturalną mobilnością pojazdu silnikowego”.
#2
+1
moonman239
2015-09-11 03:22:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zależy od tego, co rozumiesz przez „przeszukiwanie obszaru”. Policja może, na przykład, chodzić po obwodzie samochodu lub domu, jeśli ma pozwolenie lub prawo chodzić tam, gdzie idą (np. Na podwórku sąsiada) .Jeśli idąc, widzą dowody w stoczni, na której popełniłeś przestępstwo, mogą podejść i ją przejąć (patrz http://www.olemiss.edu/depts/ncjrl/pdf/Law%20Enforcement%20Materials/Plain%20View%20Doctrine.pdf aby uzyskać więcej informacji na temat doktryny zwykłego widzenia)

Jeśli K9 zgodnie z prawem idzie z nim, a pies wyczuwa ślady nielegalnej działalności na twojej posesji, policja może zgodnie z prawem działać na wezwanie psa.

Tak, zwykły pogląd jest bardzo dobrze znaną doktryną. Nie byłbym jednak tak szybki, aby rozszerzyć go na K9 (o czym świadczy odniesienie sądu PA.US w drugiej odpowiedzi, nawet zmysły węchowe samych funkcjonariuszy policji nie były koniecznie akceptowane jako zobacz doktrynę), zwłaszcza jeśli jest to dom (w przeciwieństwie do samochodu), o którym mówimy.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...