Pytanie:
Czy pobieranie filmów w Kanadzie jest legalne?
ShemSeger
2015-05-28 08:46:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Od lat Kanada jest znana jako bezpieczna przystań Piratów, ale prawa autorskie w Kanadzie przechodzą przez ostatnie kilka lat ogromną reformę i ciężko jest nadążyć za wszystkimi zmianami. Czy przy nowych zaktualizowanych prawach autorskich legalne jest pobieranie filmów z witryn takich jak Piratebay? Jaka jest oficjalna polityka?

Jeden odpowiedź:
#1
+6
dw1
2015-06-09 16:20:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z kilkoma wyjątkami, takimi jak uczciwe postępowanie, właściciele praw autorskich mają prawo decydować o sposobie, w jaki ich dzieła mają być wykonywane, podawane do publicznej wiadomości i powielane. Z technicznego punktu widzenia pobieranie bez przestrzegania warunków właściciela praw autorskich jest naruszeniem prawa i jest niezgodne z prawem.

Ustawa o prawach autorskich określa limit 5000 USD na nie sprawy o naruszenie prawa handlowego:

38.1 (1) (b) na kwotę nie mniejszą niż 100 USD i nie większą niż 5000 USD, którą sąd uzna za słuszną, w odniesieniu do wszystkich naruszeń związanych z postępowaniem o wszystkie utwory lub inne przedmioty objęte ochroną, jeśli naruszenia mają charakter niekomercyjny.

Praktycznie, ze względu na uczciwość i zasadność kanadyjskich sądów i przepisów, pozwów sądowych jest niewiele lub nie wniesione przeciwko osobom naruszającym prawa niekomercyjne, ponieważ nie są one opłacalne dla posiadaczy praw. Rozsądna nagroda w wysokości, powiedzmy, 150 USD za pobranie jednego filmu nie jest warta czasu, wydatków lub ryzyka do wniesienia oskarżenia, zwłaszcza jeśli pozwany nie ma oczywistych dochodów ani aktywów na pokrycie odszkodowania, kosztów prawnych itp.

Nawet jeśli Twój dostawca usług internetowych przekazuje zawiadomienie od właściciela praw o domniemanym naruszeniu, zgodnie z prawem, szanse na to, że zostaną pozwani, są (obecnie) niewielkie. Ponadto, jeśli tylko pobierasz, a nie przesyłasz lub „udostępniasz”, prawdopodobieństwo otrzymywania takich powiadomień lub gróźb od niektórych posiadaczy praw może być mniejsze, w zależności od tego, w jaki sposób zdecydują się oni zidentyfikować adresy IP rzekomych naruszających. Na przykład wielu posiadaczy praw lub zatrudniane przez nich firmy zajmujące się egzekwowaniem prawa próbują pobierać pliki naruszające prawa za pośrednictwem usługi BitTorrent i oskarżają wszystkich użytkowników o naruszenie. Aby złapać ludzi, którzy tylko pobierają, właściciel praw musiałby faktycznie oferować i rozpowszechniać własne dzieła chronione prawami autorskimi, a oni wydają się bardziej niechętni do korzystania z tego podejścia.

W Kanadzie mogą istnieć filmy, które nie mają praw autorskich, więc można je pobrać, ale to rzadkie.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...