Pytanie:
W jaki sposób sędziowie saudyjscy decydują, czy dana osoba stała się dorosła i kwalifikuje się do kary śmierci?
HDE 226868
2015-05-30 04:35:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jednym z postanowień Konwencji o prawach dziecka jest to, że osoba poniżej 18 roku życia lub poniżej pełnoletności nie może być stracona. Dwa kraje - Arabia Saudyjska i Sudan - nadal mają karę śmierci dla nieletnich, a raczej stosują ją od 2009 roku. Wygląda na to, że Iran zniósł ją w 2012 roku.

Te egzekucje stanowią rażące łamanie prawa międzynarodowego. Oto fragment Wikipedii dotyczący saudyjskiego scenariusza dotyczącego kary śmierci dla nieletnich:

Komitet Praw Dziecka, który dokonał przeglądu traktowania dzieci przez Arabię ​​Saudyjską na mocy Konwencji w styczniu 2005 r., Zdecydowanie potępił rząd za praktykę nakładania kary śmierci na nieletnich, nazywając ją „poważnym naruszeniem praw podstawowych”. Komisja stwierdziła, że ​​jest "głęboko zaniepokojona" uznaniowym traktowaniem nieletnich przez sędziów jako dorosłych: w swoim raporcie z 2004 r. Rząd Arabii Saudyjskiej stwierdził, że "nigdy nie nakłada kary śmierci na osoby ... poniżej 18 roku życia". Delegacja rządu przyznała później, że sędzia może nałożyć karę śmierci w każdym przypadku, gdy uzna, że ​​skazany osiągnął pełnoletniość, niezależnie od faktycznego wieku tej osoby w chwili popełnienia przestępstwa lub w czasie planowanej egzekucji.

Ostatni bit pochodzi z tutaj. Podaje jeden przykład kryteriów stosowanych do określenia, czy dana osoba osiągnęła pełnoletniość, czy też nie (wyróżnienie moje):

We wrześniu 2005 roku organizacja Human Rights Watch wezwała rząd saudyjski do złagodzenia śmierci wyrok 14-letniego Ahmada D., skazanego na śmierć w lipcu 2005 r. za zabicie innego dziecka, gdy miał 13 lat. Sąd w Ad-Dammam osądził Ahmada jako osobę dorosłą na podstawie oceny szorstkości jego głosu i wygląd włosów łonowych.

W jaki sposób sędziowie saudyjscy decydują, czy dana osoba stała się dorosła i kwalifikuje się do kary śmierci?

Chciałbym tylko wskazać, że są inne kraje, poza Sudanem i Arabią Saudyjską, w których obowiązuje kara śmierci dla nieletnich, w szczególności Stany Zjednoczone, chociaż nie jestem pewien, kiedy ostatnio ją wykonały.
@Roy, minimalny wiek w Stanach Zjednoczonych [od 2005 roku jest 18 lat] (https://en.wikipedia.org/wiki/Roper_v._Simmons).
Zabicie kogoś na podstawie włosów łonowych? Tak, jasne...
Jeden odpowiedź:
#1
+5
jimsug
2015-07-12 07:38:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Human Rights Watch opublikował raport na temat dzieci w wymiarze sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej („Arbitralne procedury określania wieku pełnoletności w sprawach karnych”):

Sąd opinie na temat tego, kiedy dziecko może być sądzone jako dorosły, są bardzo zróżnicowane i często zależą od miar rozwoju fizycznego dzieci , w przeciwieństwie do międzynarodowych standardów, które wzywają państwa do określania kompetencji dorosłych w oparciu o „emocjonalne dojrzałość umysłową i intelektualną ”, a nie fizyczną dojrzałość dziecka. Na przykład szariat Shaikh Ahmad bin Hamad al-Mazyad, który przez ponad 20 lat był starszym doradcą Ministerstwa Sprawiedliwości, powiedział Human Rights Watch, że sędziowie decydują, że dana osoba osiągnęła większość (baligh) na podstawie znanych fizycznych oznak dojrzewania (bulugh, które można również przetłumaczyć jako „większość”) , stwierdzając, że dopuszczalna jest egzekucja dziewięcioletniej dziewczynki skazanej, jeśli osiągnęła dojrzałość płciową (dalej patrz Rozdział V, „Kara śmierci dla nieletnich” poniżej). Stwierdził również, że zgodnie z szariatem wiek 15 lat był „zewnętrznym limitem” dla pełnoletności (bulugh), tak więc dziecko w wieku 15 lat lub starsze, które nie miało tych znaków, mogło zostać skazane i stracone, jeśli zostanie stwierdzone, że popełniło morderstwo .
...
„Niektórzy eksperci w dziedzinie fiqh [islamskiego orzecznictwa] uważają pojawienie się oznak [fizycznej] dojrzałości za odpowiednik osiągnięcia pełnoletności , podczas gdy inni eksperci w dziedzinie fiqh zbliżają się do wieku 20 lat jako pełnoletności i chociaż w tekście prawa Arabii Saudyjskiej nie ma nic jasnego określającego ten wiek, zbliża się ona do wieku 18 lat ”.

Na podstawie tego raportu - i przypadku przytoczonego w Twoim pytaniu - wydaje się, że cechy fizyczne są głównymi rozważanymi kwestiami, chociaż wydaje się, że problemem jest wiek również.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...