Pytanie:
Czy WTFPL prawnie zrzeka się gwarancji?
Supuhstar
2015-05-27 19:27:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedzmy, że tworzę oprogramowanie i udostępniam je pod WTFPL. Następnie ktoś go używa i powoduje zapalenie się komputera. Nie zaprojektowałem swojego programu tak, aby podpalił ich komputer i może to być zbyt proste. Mimo to doprowadzają mnie do sądu. Czy korzystanie z WTFPL (lub umieszczanie produktu w domenie publicznej w inny sposób) zapewnia jakąkolwiek ochronę? Pytam o to zwłaszcza, ponieważ wydaje się, że często jest używana jako licencja minimalna, w której nie jest legalne wydawanie produktu w domeny publicznej, skutecznie ją tam umieszczając.

Moim największym rozumowaniem jest wyobrażanie sobie ołówków. Projekt ołówka (grafit osadzony w drewnie z gumą na wierzchu) jest własnością publiczną. [potrzebne źródło] Jeśli moje ramię wbije się w ostry czubek ołówka, nie pozywam osoba (lub rodzina tej osoby), która wynalazła ołówek. Jeśli już, to pozywam osobę, która go ostrzyła, umieściła go tam lub wyprodukowała ten ołówek.

Jeden odpowiedź:
#1
+7
chapka
2015-05-27 19:41:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krótka odpowiedź? Nie, WTFPL nie zapewnia żadnej ochrony.

Licencja na oprogramowanie to umowa między dostawcą oprogramowania a użytkownikiem końcowym określająca warunki, na jakich użytkownik końcowy może korzystać z oprogramowania.

Często tradycyjne licencje na oprogramowanie zawierają warunki, które ograniczają odpowiedzialność producenta. Na przykład: „Użytkownik końcowy akceptuje ryzyko, że to oprogramowanie zainicjuje pożary obliczeniowe”. Może również ograniczać prawo użytkownika końcowego do pozywania, wymagając wiążącego arbitrażu lub żądając od niego pozwu w określonym sądzie w określonym stanie.

Czy iw jakim zakresie te klauzule są wykonalne, jest tutaj dyskusyjne. , ponieważ WTFPL ich nie zawiera.

Pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli podpiszesz ze mną umowę kupna mojego domu, a potem podpalisz mój samochód, nie możesz machnąć na mnie tą umową i powiedzieć: „To jest prawnie wiążąca umowa i nie mówi, że ja nie mogę podpalić twojego samochodu! " Nie jest powiedziane, że ty też możesz, więc nie ma to znaczenia dla pozwu, który zamierzam wytoczyć przeciwko tobie w związku z uszkodzeniem mojego samochodu.

Umowy mają znaczenie tylko wtedy, gdy zawierają klauzulę mającą znaczenie dla przedmiotu pozwu. WTFPL nie zawiera żadnych klauzul, w których użytkownik końcowy zgadza się zrobić lub nie robić niczego, a zatem nie może stanowić obrony przed jego lub jej działaniem lub nie robieniem czegokolwiek.

Przypuszczam, że lepszym pytaniem byłoby: „Czy udostępnienie mojego oprogramowania jako domeny publicznej zapewnia mi jakąkolwiek ochronę?”
Nie - dlaczego miałby to robić? Możesz zrzec się swoich praw; nie możesz zrzec się cudzych. O ile nie zgodzą się cię nie pozywać, mogą to zrobić bez względu na to, co zrobisz.
@chapka technicznie, i tak mogą cię pozwać. Wtedy mogą przegrać z dowolnego powodu, ale tak naprawdę nie możesz powstrzymać ich przed pozywaniem.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...