Pytanie:
Gwałt małżeński w rozumieniu prawa indyjskiego
Victor Juliet
2015-05-27 15:03:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgodnie z indyjskim kodeksem karnym z 1860 roku:

„Współżycie seksualne mężczyzny z własną żoną nie jest gwałtem”.

Jakie są możliwe wyjątki od tej ustawy, które pozwoliłyby mężowi być ściganym za zgwałcenie żony?

Dwa odpowiedzi:
#1
+5
chapka
2015-05-27 20:08:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prosta odpowiedź brzmi: jeśli prawo mówi, że gwałt małżeński nie jest przestępstwem, nie podlega on karze przez wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. Gdyby istniała luka, znalazłby ją jeden z prawników reprezentujących jedną z wielu ofiar gwałtu, którzy szukali sprawiedliwości w Indiach. Jest bardziej niż prawdopodobne, że takiego nie ma.

Niektóre indyjskie ofiary gwałtu małżeńskiego próbowały oskarżenia na mocy przepisów dotyczących przemocy domowej, ale jak rozumiem - i nie jestem ekspertem - te prawa są dość bezzębne .

Rozwiązaniem jest przyjęcie przez Indie lepszych przepisów. Większość indyjskich sędziów i ustawodawców chce, aby dopuszczano gwałt małżeński, a dopóki tak jest, niestety żadne sprytne obejście niczego nie naprawi.

#2
+2
Aman Khandelwal
2017-04-18 11:20:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ustawa o ochronie kobiet przed przemocą w rodzinie z 2005 r. zakazuje przymusowych stosunków seksualnych w małżeństwie. Jednak ta ustawa zapewnia jedynie środki odwoławcze. Gwałt małżeński nie został jeszcze uznany za przestępstwo, chociaż narusza prawo do życia na mocy artykułu 21 konstytucji.

Były różne wnioski o utworzenie prawa kryminalizującego gwałt małżeński i miejmy nadzieję, że tak zobaczyć takie prawo w najbliższej przyszłości.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...