Pytanie:
Jaka jest różnica między „morderstwem”, „zabójstwem” i „zabójstwem”?
kevin
2015-05-27 18:43:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy „zabójstwo”, „zabójstwo” i „zabójstwo” mają różne definicje prawne? A może są to tylko terminy odnoszące się do tego samego aktu używanego w różnych jurysdykcjach?

To pytanie w dużej mierze zależy od jurysdykcji, o której mówisz. Chociaż z reguły istnieje pewna różnica między niektórymi z nich, to naprawdę ma znaczenie, co masz na myśli.
Dwa odpowiedzi:
#1
+10
chapka
2015-05-27 19:07:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedź będzie zależeć od jurysdykcji, o której mówisz. Mogę jednak podać kilka ogólnych zasad, które mają zastosowanie w większości przypadków przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

„Zabójstwo” to ogólny termin na zabójstwo jednej osoby przez drugą. Jeśli ktoś zginął, a spowodował go inna osoba, to jest to zabójstwo.

„Morderstwo” i „zabójstwo” to określone przestępstwa, obecnie zwykle definiowane przez stanowe ustawy karne. Szczegóły będą się różnić w zależności od stanu, ale ogólnie morderstwo jest poważniejszym przestępstwem i pociąga za sobą poważniejszą karę.

Więc jeśli ktoś umiera z ręki innej osoby, jest to zabójstwo i może to być również morderstwo lub zabójstwo.

Sposób, w jaki prawo rozróżnia morderstwo od zabójstwa, musi zwykle zrobić ze stanem psychicznym zabójcy. Na przykład stan z trzema przestępstwami zabójstw może je rozbić w następujący sposób:

  • Morderstwo: „Zabiłem go, ponieważ chciałem ukraść jego portfel”.
  • Świadome zabójstwo : „Zabiłem go, bo właśnie się dowiedziałem, że sypia z moją żoną”.
  • Nieumyślne spowodowanie śmierci / zabójstwo wynikające z zaniedbania: „Nie chciałem go zabić, ale byłem pijany i nie widziałem znak stopu. ”

Te przestępstwa związane z zabójstwami zostaną następnie podzielone na stopnie w oparciu o czynniki obciążające lub łagodzące. Na przykład w niektórych stanach istnieje bardzo ograniczona definicja morderstwa pierwszego stopnia, które może być jedynym przestępstwem dopuszczającym karę śmierci (na przykład: zabójstwo policjanta, zabójstwo podczas odbywania kary dożywocia).

Czy jest więc możliwe, że zabójstwo nie jest przestępstwem? Na przykład. Policjant strzela do mężczyzny, który trzyma nóż i próbuje zaatakować. Mężczyzna zmarł. Policja popełniła legalne zabójstwo?
Tak, w zależności od tego, jak szerokiej użyjesz definicji „zabójstwa”. Niektórzy ludzie używają tego terminu tylko w odniesieniu do czynu, który pasuje do jednego ze zbrodni „zabójstwo”, co oznacza, że ​​jeśli masz obronę (taką jak samoobrona), nie jest to „zabójstwo”. Inni używają „zabójstwa” jako ogólnego terminu na określenie każdego zabójstwa. W takim przypadku byłoby to zabójstwo, ale nie przestępstwo.
** IANAL **, ale czy jesteś pewien, że „Byłem pijany” to dobry przykład? Miałem wrażenie, że w niektórych (wielu?) Jurysdykcjach uzna to za dobrowolne, ponieważ chętnie piłeś i prowadziłeś. Jeśli tak jest, lepiej byłoby zastąpić mniej niejednoznacznym przykładem.
Czy jesteś pewien, że zabijanie spontaniczne nie jest morderstwem? Jeśli złapiesz kogoś w łóżku z żoną i zastrzelisz go, jak to nie jest morderstwo? To jest zamierzone. Ponieważ musisz podnieść broń, nie jest to akcja odruchowa, jest ona z góry medytowana - przynajmniej przez kilka sekund. Czy jest jakiś limit czasowy na premedytację?
#2
+4
Libra
2015-05-27 23:50:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Morderstwo to zabójstwo umyślne i umyślne. Zabójstwo jest również zabójstwem przestępczym, ale nie jest morderstwem, ponieważ nie jest dokonywane z premedytacją, np. ktoś wraca do domu i odkrywa małżonka w łóżku z kimś innym i „zabija”. To dobrowolne spowodowanie śmierci. Zabójstwo to zabójstwo, przestępcze czy nie, więc „samoobrona” lub przypadkowe zabójstwo to zabójstwo. Każde zabójstwo to zabójstwo, ale nie każde zabójstwo to zabójstwo lub morderstwo.

Istnieje inna kategoria mimowolnego zabójstwa.

Przykład: prowadzisz samochód w dzielnicy mieszkalnej w „bezpiecznym” „prędkość 10 mph. Małe dziecko wpada pod twój samochód, nie możesz skręcić i zabić dziecka. To przypadkowe zabójstwo, nie „zabójstwo”.

Przykład: jedziesz w tej samej okolicy z prędkością 30 mil na godzinę. To znacznie powyżej 15 mil na godzinę uważanych za „bezpieczne”. Jeśli uderzyłeś dziecko, zostaniesz oskarżony o przestępstwo nieumyślne spowodowanie śmierci lub zabójstwo z powodu twojego „lekkomyślnego lekceważenia” dla bezpieczeństwa.

Przykład: Prowadzisz samochód w wieku 10 lat mph, ale są DUI, co spowalnia refleks. Jeśli uderzyłeś teraz dziecko pod wpływem alkoholu, jest to mimowolne zabójstwo przestępcze.

Nie jest to prawdą w żadnej znanej mi jurysdykcji; zabójstwo jest ogólnie definiowane jako * bezprawne * zabójstwo innej osoby (cytując prawo federalne, „zabójstwo to bezprawne zabicie człowieka bez złośliwości”), a zabójstwo jest generalnie * zawsze * gdy osoba A jest odpowiedzialna za śmierć osoby B niezależnie od tego, czy jest to przestępstwo (zabójstwo w samoobronie jest zabójstwem, nawet jeśli nie jest nielegalne).
@cpast: Edytowałem moją odpowiedź, kiedy skomentowałeś i prawdopodobnie przegłosowałeś. Czy teraz jest dobrze?
Dość dużo (możesz chcieć wyjaśnić, że zabójstwo jest szczególnie zabójstwem kryminalnym). Głos przeciw został usunięty.
Rozróżnienie między dobrowolnym i nieumyślnym spowodowaniem śmierci jest specyficzne dla niektórych jurysdykcji. Anglia i Walia nie mają takiego rozróżnienia (nie wiem o Szkocji).
Nie możesz mieć racji, jeśli chodzi o zastrzelenie faceta w łóżku z żoną ... To jest celowe zabijanie, a więc morderstwo. Zabójstwo to przemoc, która kończy się nieumyślnie śmiercią. Jeśli uderzysz faceta (zamierzając go nie zabić), ale upadnie, uderzy się w głowę i umrze, może to oznaczać zabójstwo. Nie rozumiem, jak użycie śmiercionośnej broni może być czymś innym niż morderstwem.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...